Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

Icom - A5

Poslední novinkou od firmy Icom v oblasti leteckých radiostanic se stal model A5. Oproti předchozímu modelu A3 je prezentována jako menší, lehčí, novější a hlavně levnější. Coby bývalému majiteli A3 a čerstvému majiteli nové A5 mně nezbývá než souhlasit. A5 se opravdu v cenících pohybuje o několik tisíc níž než starší model A3. Je to sice podivné, nicméně pro zákazníka příjemné. Jen tak dál.

Ovládání:
Oproti A3 doznalo lehkých změn na které se ale dá velice rychle zvyknout. Stručně řečeno ubyl jeden knoflík a přibily čtyři tlačítka. Jedno pro zapnutí a vypnutí. Oboje delším stiskem který se vám třeba v kapsi povede ani nemusíte chtít. Pro toto tlačítko bohužel neplatí zámek klávesnice. Druhé tlačítko slouží pro SQL + SCAN. A pak tu máme dvě šipky (nahoru a dolů). Osobně se domnívám že dva knoflíky byli praktičtější a jednoduší hlavně pro obsluhu třeba při pilotáži, kdy nemáte na starost jen vysílačku. Berme to jako daň za miniaturizaci. Vysílačka nabízí možnost ovládat hlasitost knoflíkem a volbu kanálu šipkami nebo naopak. Nastavení SQL probíhá po stisku tlačítka knoflíkem nebo šipkami dle libosti. Klasická numerická klavesnice nedoznala žádných změn. Na levém boku se nachází klíčovácí tlačítko plus tlačítko pro zapnutí a vypnutí osvětlení.

Předvolby:
Paměť je roždělena do 10 "BANK" po 20 kanálech. Mezi bankami se přepína za pomocí tlačítka "BANK" + šipky nebo knoflík. Každému kanálu je možno přidělit popisku sestávájíci z šesti písmen. U starší A3 se ještě dala použít pomlčka mezi třetím a čtvrtým znakem
(např. NAM-TWR). U A5 se mně to nepovedlo.

Display
Display je pravděpodobně velice podobný předchozímu modelu, snad až na tu čárku mezi třetím a čtvrtým znakem. Při základním zobrazení dostáváme informaci o naladěné frekvenci nebo název kanálu, jeho čislo v paměti a číslo BANKy. Při vibitých bateriích jsme upozornění ikonkou. Display je pouze trošku hůře čitelný (obvzlášť při zaplém osvětlení) při pohledu zespodu. Při stejném úhlu pohledu jak zvrchu, tak s obou stran se tento problém neprojevuje.

Další funkce:
SCAN probíhá buď po předvolených kanálech v rámci jedné BANKy (u jednotlivých kanálů lze SCAN zakázat), nebo v rámci celého frekvenčního rozsahu.
REC + PLAY - máme možnost zaznamenat a posleze přehrát 20 vteřin komunikace.
KEY LOCK - uzamčení kláves, funkční zůstane klíčování, knoflík, SQL, PWR.

Co dodat?
Než se mně dostala A5 do rukou, tak jsem slyšel že pracuje i na části dvoumetrového pásma využívaného padáčkáři. Buhužel k dispozici je jen 10 kanálu používaných v USA pro metorogickou službu a to ještě jen jako připoslech. Hybryd s leteckým pásmem i dvoumetrem by se mně doopravdy hodil. Škoda.
Vysílačka je ve vodě odolném provedení. Anténa je připojena přes klasický BNC konektor. Poněkud horší je to s připojením náhlavní soupravy. Na jednoduchou výrobu redukce jak tomu bylo u A3 můžeme zapomenout. Je použit atypický jack, který se zatím nedaří sehnat. Aicom se snaží podpořit prodej original redukci v ceně několika tisíc korun.
V základním balení se nám dostane do rukou výsílačka, anténa, akupack - 760 mAh, jednoduchá nabíječka - doba nabíjení 15 hodin, klip na opasek a poutko na ruku.

Základní technické údaje:

Frekvence (MHz)
TX  118.000 - 136.975
RX  118.000 - 136.975
WX 161.650 - 163.275
Programovatelná paměť:
200 (10 BANK x 20 kanálů)
Krok mezi kanály: 25 KHz
Napájení:
9.6 - 12 V DC
Rozměry: 58x107x28.5 mm
Hmotnost: 340 g
VF výkon: 5W
Modulace: Low level modulation
Mikrofon: 150 ohmů
Jakékoliv dotazy či připomínky jsou vítány na mé emailové adrese.

Zpět