Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

Krosnění na Pálavě

Jara Sůra dostal skvělý nápad, polétat si s krosnami okolo Pálavy. V těchto končinách jsem s krosnou ještě nelétal, a tak jsme s Laďem a Radimem kolem poledne vyrazili na malé práškařské letiště poblíž Popic. Účast byla více než hojná a nakonec se nás sešlo deset.

Práškařská plocha u Popic První odvážný chroust Práškařská plocha u Popic - tentokrát z výšky 300 metrů

Bylo krátce po poledni a jarní vzduch jevil známky živé termiky. Kolem nás se prohnali po poli dva čertíci a foukalo každou chvíli z jiné strany. Nebylo kam spěchat, takže jsme klábosili a ochotně pomáhali Radimovi, který byl odhodlán vrhnout se vstříc silným zážitkům.

Dolní Věstonice Stavidla mezi jezerem Nové Mlýny II. a III. Mrtvé stromy uprostřed jezera III.

A zatímco si odvážný chroust dováděl v povětří, my ostatní jsme střádali plány kam poletíme. Start jsme naplánovali na čtvrtou odpolední s tím, že se obletí Pálava, pak se část cestovatelů vypraví na letiště do Miroslavi a zbytek s menšími cestovatelskými ambicemi si místně polétá.

Dívčí hrady - Pálava Vrchol Děvín 549 m.n.m. Dolní Věstonice

Já to kolem Miroslavi znám, proto jsem se rozhodl, že si prolétám okolí Pálavy a jezer Nové mlýny. Při startu mně kupodivu foukalo přesně tak, jak jsem potřeboval a po pár krocích jsem si lebedil v jarním teplém vzduchu. Pomalu jsem nabíral bezpečnou výšku pro přelet vodní hladiny a po nastoupání do 300 metrů jsem nabral kurz Pálava.

Stavidla mezi jezerem Nové Mlýny I. a II. Kostelík Sv. Linharta Autocamp Merkur

První atrakcí v ose letu jsou Dívčí hrady, neboli Děvičky. Hrad z počátku 13. století, který ve století 18-tém lehl popelem, když se tudy prohnali švédští reprezentanti. Po prohlídce hradu se nechávám unášet po hřebení k vrcholu Děvín. Další zříceninou jsou Sirotčí hrady a tady už otáčím abych nenarušil hraniční pásmo.

Setkání z balony nad obcí Pasohlávky Setkání z balony nad obcí Pasohlávky Setkání z balony nad obcí Pasohlávky

Letím se podívat směrem do rovin na autocamp u Pasohlávek. Kochám se krajinou a najednou vidím za vodou startovat dva horkovzdušné balony. O tomto setkání už jsem dlouho snil. Balony právě odstartovali a pronásledovány houfem dětí, se důstojně vznášejí nad loukou. Dělám pár kroužků v bezpečné vzdálenosti a po očku kontroluji ultralight, který zde také očumuje. Balony odlétají směrem nad jezero a v pár centimetrech nad hladinou se pomalu sunou směrem k Mikulovu.

Setkání z balony nad obcí Pasohlávky Pálava Svratka obsypaná rybáři

Nad vodu už se mi znovu nechce, a tak se obloukem přes Iváň vracím zpět na základnu. Po hodině přistávám a blaženě si zapaluji cigaretu. Letos první hodinka v kuse ve vzduchu. Byl sice trochu opar, takže fotky za mnoho nestojí, ale jinak supr.

Zpět