Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

PPG rekord v Jihlavě

Sobota 21. října 2006

Jak jsem již anoncoval na Mechovkách v sobotu se na letišti Jihlava Henčov uskutečnil pokus o ustanovení rekordu v maximálním počtu motorových padáků v jeden okamžik a na jednom místě. Jako další měřený cíl byl nejkratší časový úsek za jaký se podaří všem pilotům odstartovat.

Tak se nám ta startovní listina hezky plní Zástupci Kroměžíže Po dlouhé době opustila teď u rodinné hnízdo Vrána Briefing Nakonec to pochopily i Mladí orli :o)

Sraz na letišti byl již v pátek v podvečer, aby byl dostatek času všechno domluvit a zrežírovat. Předpověď počasí byla více než mizerná a tak jsem do Jihlavy vyrážel se značnou skepsí, ale co, alespoň pokecáme s kamarády a dobře se vyspíme (doma mě poslední dobou po ránu terorizuje Zuzle :o)
Jaká bylo moje překvapení, když jsem dorazil po osmé hodině večerní do Jihlavy, a tam už byla plná letištní hospůdka kamarádů. Ona i ta předpověď počasí začínala vypadat nadějněji, nu což třeba se to nakonec povede!

Po výborných škvarcích se jen zaprášilo - jak to ten Klapřík dělá že má vždycky všechno tak dobré? Karel nemohl pochopit jak může být na tak velkém letišti tak málo ženských :o) No nakonec ale nezklamal a zapózoval :o) Ráno za mlhou hustou tak že by se dala krájet... Hele našel jsem rukáv!

Ještě večer se připravily stroje, proběhl briefing na kterém se upřesnilo jak to bude zítra všechno probíhat a bez delšího ponocování jsme v pátek nezvykle všichni zalezli do hajan. Přeci jenom chtěl být každý na ráno čerstvý - sraz je před rozedněním u hangáru.
Bohužel pro mne se dostavily následky celotýdenního přepracování - nemohl jsem spát, bolela mě hlavo jako nikdy v životě a celou noc jsem prochodil kolem hangáru s myšlenkami ukončit trápení ránou hlavou proti zdi... Docela jsem uvítal když začali ostatní vstávat a mě se povedlo od Věrky - VELKÉ DÍKY!!! - vyloudit prášek na hlavu. Bolest hlavy ustala, ale bylo mě na umření...

Karel se snaží rozdráždit svůj nový motor Další zabíhající se motor - no snad mu bude ta čtvrt hodinka jako záběh stačit... Poslední instrukce... Rozestavjejte se po letišti tak aby jste vyděli alespoň na souseda! Mladí orli po ránu...

Prostor před hangárem se pomalu naplnil více či méně čilými piloty a započali se poslední přípravy na start. Nefoukalo skoro nic, nad letištěm se válela hustá mlha, ale bylo více než pravděpodobné že se s prvními paprsky zvedne. Piloti se začali rovnat na dráze tak aby měl každý dostatek prostoru pro start.

Tak on se nám ten vítr trochu otočil... tak to taky otočíme... Rodinná idylka v 7:30 na letišti Jarek Sura a syn Michale jestli ještě hledáš tu tříkolu tak jsem ji asi našel :o) Mlha se zvedá, uř je vidět na čtyři piloty!

Za lesem na konci dráhy se pomalu začalo objevovat sluníčko a mlha začínala rychle řídnout. Odpálením první světlice byl dán pokyn k zahřívání motorů. Za chvíli už se letištěm neslo příjemné vrnění dvou desítek krosen.

Michal Křivánek A už se nám to sluníčko klube... První světlice je odpálena, zahřívat motory! Kakadu a jeho podpůrný team Těsně před startem

Po pěti minutách byla odpálena druhá světlice - pokyn to ku startu. V rychlém sledu piloti zvedali pestrobarevné vrchlíky a startovali.

A jde se na to! Ne každému se dařilo... Kakadu vyráží na svůj nekonečný běh - ale nakonec si Trabika alespoň trochu udobřil a vnutil se do luftu! Po heroickém výkonu se nakonec odlapil od země A letí!

Ne každému s to v těchto těžkých podmínkách podařilo na poprvé, peci jenom mokrá tráva, bezvětří a nervozita udělala své. Přesto se povedlo 11 pilotů odstartovat v čase do jedné minuty. Po chvíli je zapálena červená dýmovnice, pokyn k přistaní pilotů.

Kakadu Tak chlapci bylo to výborné, ale dáme si to ještě jednou! Karel Boleh Honza a Michalel Karel Lisa s agentury DOBRÝ DEN

Následoval krátký briefing a nové přípravy na druhý pokus. Vítr mezitím začal foukat trochu více po dráze a vypadalo to že druhý pokus bude pro piloty ještě náročnější.

Příprava na druhý start, teď to bude s mokrými padáky a točícím se větrem těžší... A jde se na to podruhé! Vypadá to lépe než při prvním pokusu! Druhá vlna se zvedá Padáky kam se podíváš...

Opak byl ale pravdou a na podruhé se povedlo 13 pilotům odstartovat do 28 sekund, celkem se jich do vzduchu dostalo 14. Slušný výkon a pan ředitel byl konečně spokojen.

Padáky kam se podíváš... Padáky kam se podíváš... Padáky kam se podíváš... Padáky kam se podíváš... Odpálení červené dýmovnice - můžete přistát je to spočítáno

Po přistání se pilotů dostalo pochvaly a poděkování a mohli se letět volně pokochat okolní krajinou krásně nasvícenou vycházejícím sluncem.

Siluetka Tak se nám to povedlo! Zleva vrchní řada: Paleček Ladislav, Babica Ladislav, Proček Vladimír, Helekal Lubomír, Michal Křivánek, Kašpar Jaromír, Sura Jaroslav, Jílek Jan, Kuda Karel, Klaper Tomáš, opodál stojí Bolech Karel, spodní řada: Hála Karel, Nadažy Michael, Pavlíček Josef, Andrlík Zdeněk, Svozil Pavel, Jenka Libor Volné létání Spokojený Zdenál

Do desáté hodiny dopolední se dalo krásně létat a tak si to piloti užívaly. Pak již započal na letišti výsadkový provoz spojený s parágánskou akcí Doskočná, která nás na letišti v Jihlavě vystřídala.

Pepa Pavlíček Jihlavský Volné létání Volné létání Volné létání Volné létání

Já jsem se celkem rychle rozloučil (sory na koho jsem zapomněl) a odjel jsem domů spát abych dohnal probdělou noc...

Volné létání Volné létání Volné létání A já dal za teleobjektiv takový prachy... :o) Volné létání

Celkově lze akci hodnotit jako velmi vydařenou. Sešla se bezva parta kamarádů, každý dělal to co měl, nevyskytl se žádný problém a udělalo se něco pro zviditelnění našeho sportu - a o to přeci jde!

Postrach fotografů - Michal Křivánek :o) EF Karel poslední dobou tloustne a tak si pořídil nový silnější motor :o) Ne to nejsou tepláky místní uklízečky - to je opravdu padák! Michal a jeho svérázný způsob přistání, všiměte si že skupinka kolem které se prohnel dále debatuje jako by nic :o)

Dík za to patří tomu kdo to spískal - díky Zdenále, těm co to zrealizovali - díky kluci a nakonec těm, kdo nám to umožnily - díky Jihlaváci - máte krásné letiště uprostřed republiky!

A už jsou u něj kamarádi, fotí, posmívají se do tváře... :o) Bufáč u Téčka - už to vypadalo že jde obsluha, ale nakonec to byl jen poslíček z věže, že máme odtud vypadnout, že je to technické zařízení a prý už nad náma hodinu krouží letadlo a nemůže přistát :o) Paragán Paragán Pepa odchodil krosnu a hned šup do letadla, a šup dolů...

<- zpět