Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

Nejmladší pilot motorového padáku v ČR

Pobíhám si takhle po letišti v Chabeřicích, snažím se fotit soutěž v přesnosti přistání, a v mezičase fotím piloty startující na druhé půlce plochy, když tu mě do hledáčku fotoaparátu kouká známá tvář kluka. Ano, je to ten kluk co pobíhal vždycky kolem táty, rovnal mu padák, nosil helmu, ale teď má na zádech krosnu a chystá se startovat. Přemýšlím kolik mu vlastně je a o chvíli později se dozvídám že krásných šestnáct let, čímž splnil jednu s podmínek pro vydání pilotního průkazu a mohl se tak stát nejmladším pilotem motorového padáku pod LAA ČR. Od tohoto zjištění není daleko k myšlence s ním udělat rozhovor.

1)Představ se čtenářů – jméno, věk...
Jmenuji se Daniel Sura a je mi 16 let.

2)Kdy tě to poprvé chytlo – kdy jsi věděl že chceš létat?
To že chci jednou začít lítat jsem se rozhodl hned když jsem se poprvé dostal do vzduchu.

3)Kdy jsi se dostal poprvé do vzduchu a jak.
Bylo na tandemu s tátou z kopce.

4)Vzpomínáš si na první pocity?
Pocit to byl jedinečný a nezapomenutelný, když se člověk rozbíhá a najednou zjišťuje že už neběží, ale letí. Pro člověka je to úplně jiný svět než který znal doposud, tu neuvěřitelnou volnost a rozhled kterou mohl jenom závidět ptákům, ten pocit je prostě nepopsatelný.

5)Začínal jsi tahat padák po louce už před kurzem? S jakým úspěchem?
Tahat padák po louce jsem začal už docela dlouho před kurzem. Ze začátku to bylo celkem těžké vytáhnout padák nad hlavu a hlavně ho tam nějakou tu chvíli udržet, ale s každým pokusem se to dařilo víc a víc.

6)Máš už řidičák na motorku, nebo je krosna tvůj první motorový stroj?
Řidičák na motorku nemám, sice jsem se naučil jezdit na starým pionýru a plánoval jsem že si po dovršení 16 ti let řidičák udělám a pořídím nějakou slabší motorku, ale když jsem se později rozhodoval jestli si udělám spíš řidičák a budu jezdit, nebo piloťák a budu lítat, tak jednoznačně vyhrálo lítání a vůbec toho nelituji.

7)Jak bylo na kurzu?
Kurz jsem dělal u táty takže to probíhalo celkem v pohodě, hlavně jsem nebyl tak nervózní jako kdyby mě měl učit někdo cizí.

8)Měl si se chuť na to někdy vykašlat? Došlo i na krizové chvilky mezi otcem a synem?
Chuť se na všechno vykašlat jsem ze začátku měl, hlavně když se nedařilo odstartovat po několika startech a nakonec vůbec, ale pokaždé když jsem se nakonec dostal do vzduchu, tak jsem byl rád že jsem se na to nevykašlal a vytrval až do konce. Protože toto za tu dřinu opravdu vždycky stálo a stojí.

9)Co na to všechno říká rodina?
To že lítám snáší rodina docela dobře, je to nejspíš tím že táta už létá dlouho a už jim to nejspíš nepřijde za tak strašný a nebezpečný sport.

10)Považuješ motorový paragliding za sport nebo spíš za zábavu?
Motorový paragliding beru spíše jako zábavu.

Dík za rozhovor a ať ti to nadále létátá tak krásně jako doposud.

Zpět
<- zpět