Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

Letiště SPV Červený Potok

Slet chroustů na Červeném Potoce

O víkendu se konal na letišti Spolku Přátel Vzduchoplavby (dále jen SPV) slet chroustů. Při cestě autem na sever jsem potkal několik vydatných bouřek, které se nastěstí během dne vybouřili a tak jsem dorazil na letiště akorát včas, abych se ještě navečer proletěl po podhůří Kralického Sněžníku. Start se zadařil až na třetí pokus. Mokrá tráva a bezvětří, to nám krosnám nesvědčí :o) Ale stálo to za to.

Chroustů na letišti utěšeně přibívalo Zatímco jsem se kochal krajinou na letišti přibývalo chroustů. Nakonec se jich sjelo tolik, že pořadatelé lehce zaskočení velkou účastí museli narychlo zhánět větší sál pro večerní kulturní program. A program to byl vskutku kulturní. Nejprve vystoupilo Duo Ťuk, poté Zdenek Andrlík pouštěl video s patřičným komentářem o jejich expedici do Nepálu a dostalo se i na kultovní filmy natočené členy SPV. Na ráno byla vyhlášena malá navigační soutěž a tak jsme se nepouštěli do žádných větších akcí. Ve dvě už jsem se soukal do spacáku.

Briefing byl nahlášen na šestou hodinu ranní. Než se podařilo vypudit všechny spáče s pelechů, bylo skoro sedm. Přes noc opět trochu sprchlo a tak jsem pochyboval že se mně vůbec povede odstartovat. Ranní briefing Kupodivu se podařilo na první pokus. V kruhu o poloměru dvou kilometrů okolo letiště bylo rozseto šest písmen ze kterých jsem mněli sestavit slovo korespondující s atmosférou celého sletu. Relikvie z dob naštěstí už minulých kterými byl celý areál vyzdoben byly značně do ruda, a tak jsem po nelezení prvních čtyř znaků ani dál nehledal - AURORA. Dalším a posledním úkolem bylo ze stometrové výšky odhodit fléru a pokusit se zasáhnout terč. Trošinku se ale rozfoukalo, a tak pochybuji že pořadatelé mojí flérku vůbec našli. Po hodnotné sportovním výkonu jsem se odmněnil guláškem a pivkem - hodnotná toť snídaně :o)

Bunkr, terč a hangár Zbytek slunného dne trávil každý dle svého uvážení. Někdo jen tak lenošil, někdo se jel podívat do okolních pevností, někdo vyrazil k vodě. Většina chroustů ale tvořila diskusní skupinky a klábosilo se a klábosilo. Spousta pilotů využila dodávku Luďka Kuny vybavenou měřící technikou a ladily svoje stroje. Během odpoledne proběhlo vážení chroustů. Pro většinu pilotů byl údaj váhy překvapením. Během celého dne na letišti pendloval ultralight Pegas, jehož pilot se snažil splnit přání co nejvíce zájemců.
K večeru se stejně jako včera začala tvořit pěkná bouřka, a brzy se spustil slušný slejvák. Pršelo docela vydatně, ale nakonec jsem se dočkali a bylo nám dopřáno vzlétnout.

Členové SPV recitují. Večerní program se tentokrát odehrával v železobetonových útrobách bunkru přiléhajícího k letišti. Pěchotní srub K-S7 byl sice určen pro posádku 40 můžů, ale dobrých lidí se vleze. A nakonec se vlezlo i několik příslušnic něžného pohlaví. Zábavá byla bujará. Proběhlo vyhlášení dopolední soutěže o pohár Vl. I. Lenina, s kterého se nakonec vyklubali pohárky dva které musel výherce "za odměnu" vypít na ex. Vyhlášení též byli nejlechčí a nejtěžší chroust a já jen zavzpomínal na doby nedávno minulé, kdy bych měl možnost dosáhnout na jednu z medailí :o)
O hudební produkci se starala country kapele, a členové SPV přednéšeli humorné básně.
Poslední fotografie kterou jsem udělal má čas 02:15:09 a jsou na ní něčí záda. Pak už jsem se pravděpodobně odebral do hajan.

Ráno bylo krušné a fernetová smršť mě ještě lehce hučela v hlavně. Navíc v noci zřejmě vydatně pršelo a můj stan už je na konci své životnosti (po 13 letech věrných služeb si to zaslouží). Vysoukal jsem se tedy z mokrého spacáku a odpotácel se směrem k domovu.
Celý sle lze hodnotit jako velmi vydařený. Napočítal jsem minimálně 30 létajících strojů a jen jednu zlámanou vrtuli. Tak za rok doufám znovu - pokud tedy nebudou mít sousedé s PL něco proti :o)

Další fotky si můžete prohlédnout přímo ve fotogalerii.

Zpět