Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail
AirCon NEWS

Původně jsme se chtěli v pátek s Kučem vypravit do Příbrami na křest bratříčka Dynamica, kterého jsem nedávno představil na Mechovkách, ale počasí bylo proti. S výletu na Javorový, kde jsem chtěl alespoň trochu napravit letošní mizernou bilanci v bezmotorovém létání, taky sešlo - nejezdí lanovka, a tak jsem se vypravil na letiště do Miroslavi.

Plný plyn, lehce přitáhnout a pak už jen počkat až se letadlo zvedne... Zdeněk Šafařík - POZOR - při nakliknutí na velký obrázek se oběví i můj ksicht :o) Žhavá koule slunce nad inverzí

Na letiště jsem dorazil krátce po poledni. Kolem letiště se válela nízká inverzní oblačnost, ale prokukující sluníčko dávalo naději že to na létání nakonec bude. V 14:00 provedel Leoš zálet počasí a vyslal do éteru pozitivní zprávu že to jde a dohlednost splňuje patřičné limity a míry.

Dolní Dunajovice Bohatá oblačnost nad FIR WIEN Dolní Dunajovice

Letištní parkoviště se rychle zaplnilo auty a stojánka před hangárem letadly. Léto je nenávratně pryč a tak je na čase zalepit chladiče různejma papundeklama a pak šup hurá do vzduchu.
S povděkem přijímám pozvání Zdeňka Šafaříka na palubu jeho Stinga a vyrážíme spolu směr "Kačenka". Ze Stingem jsem ještě neletěl, a tak si dovolím pár postřehů.

Dolní Dunajovice Dolní Dunajovice Dolní Dunajovice

Kabina je vcelku prostorná a co mě hned po zavření překrytu zaujalo byl výhled. Z letadla je skvěle vidět jak dopředu, tak dozadu a kolem křídel na dolnoplošníka nadprůměrně dolů. Vstupujeme na dráhu a po přidání plynu se letoun rychle rozbíha. Někde kolem stovky se hladce odlepujeme od matičky země a ačkoliv pod kapotou máme "jen" 80 koníků stoupáme uspokojivou rychlostí. Asi jsem se stihl rychle rozmazlit z Dynamica :o)

Horkovzdušný balon nad vesničkou Perná Pálava A ještě jednou Pálava, jak si poradí balon (vpravo nad Stolovou horou) s rychle se natahující inverzní oblačností jsme se už nedozvěděli...

Po přechodu do horizontu mám pocit že rozhodně klesáme. Až pohled na vario mě ubezpečuje že Zdeněk vede letadlo v horizontu. Čenich je totiž ve Stingovi hodně dolů a díky tomu je až nezvykle dobrý výhled dopředu před sebe. Doletěli jsme nad Kačenku, zakroužili na pozdrav a raději se vracíme na letiště. Rychle zapadající sluničko se brzy schová do inverze nad obzorem a bude po dohlednosti.

Zapadající sluníčko Vinohrady u Miroslavi Finále dráhy 12 na AirCon Miroslav

Řadíme se do okruhu, bereme si pořadí 3 a za chvíli hladce přistáváme. Ještě jednou díky Zdeňkovi za příjemnou půl hodinku v podzimním povětří.

Zpět