Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail
Smějící se Samba nad Brnem

Pátek 2. června 2006

Minulý týden proběhla v Brně již tradiční přehlídka ohňostrojů - IGNIS BRUNENSIS. Ohňostroje mám rád, ale letos jsem nestihl ani jeden, tedy až na ten poslední, páteční a to ještě jen díky tomu že mě vzal Kučo letadlem.

Když mě Kučo zavolal, jestli s ním nechci vyrazit letecky na závěrečný ohňostroj letošní přehlídky zajásal jsem. Loni jsem zhlédnul většinu ohňostrojů na přehradě a byla to fascinující podívaná a už tehdy jsem přemýšlel jaký na to může být pohled z letadla. Teď se mi ten sen mohl splnit.

Venku celý den silně foukalo (už ani nepamatuji kdy nefoukalo) a tak jsem musel doma rodině před odjezdem několikrát slíbit že rozhodně nespadnu a pokud ano tak hned zavolám že se mě nic nestalo :o) Pak už jsem mohl vyrazit na Tuřany.

Cestou na letiště jsem celkem pochyboval o našem záměru - letět se podívat na ohňostroj z vrchu. Vítr cloumal Fordkou po dálnici sem a tam a pro jistotu začalo i pršet :o( Ale nepropadejme trudomyslnosti, zkusíme to a uvidíme :o)

K úlu na konci letiště jsme dorazili až po desáté hodině a tak jsme měli celkem hoňku aby jsme to na půl jedenáctou kdy ohňostroj začíná stihli. Ale podařilo se. Ohňostroj začal právě když jsme najížděli na dráhu 28 letiště Brno - Tuřany a nad město je to jen kousek.

Do sluchátek jsme naladili rádio Kiss Hády kde vysílali hudební doprovod k ohňostroji a mohli jsme se kochat. No kochat v rámci možností... Po startu si sice konečně odmlžila kabina a kapky deště byli strhávány proudem vzduchu, takže dohlednost byla až překvapivě dobrá, ale letadlem celkem zuřivě cloumala turbulence.

Focení ohňostroje je samo o sobě náročné, focení z letadla taky, no a když to obojí spojíte, k tomu si pustíte déšť a venku fouká víc jak 10 m/s s nárazy tak se to na výsledku podepíše. Proto prosím omluvte mizernou kvalitu fotek a berte je jen jako informativní.

Po necelé půlhodině ohňostroj končí a my se řadíme do hustého provozu na finále dráhy 10. Před náma linka Praha-Brno, za náma Mnichov-Brno, no nějak jsme se tam všichni poskládali a po hladkém přistání rychle uvolňujeme dráhu a mizíme k hangáru.
A závěrečný verdikt? Ohňostroj je asi lepší pozorovat ze země proti černé obloze. Ze vzduchu je ohňostroj rušen osvětleným městem na pozadí a je celý navrhnutý pro pozorovatele ze země. Přesto to byl zajímavý a nový zážitek a za něj patří Martinovi můj velký dík!

<- zpět