Home
Paragliding
MPG
Ultralighting
Fotogalerie
Kalendář
Odkazy
Moje rybičky
Ostatní


Mail

PF 2009

No a kdo by vyloženě trval na pfku s padákama tak tady je jeden s návrhů co vypadl v posledním kole.Předvánoční nadělení na Falconu


26. prosince 2008

Tak a poslední letošní motorovo padáčkářskou akci máme zdárně za sebou. Již v pátek se na prostějovském letišti FALCON sešla slušná partička a sobota na to plynule navázala. Venku přes den poletoval snih a Bříza, po setmění jsme zhlédli soutěžní snímky, jejichž úroveň od loňského roku výrazně stoupla - mimo SPV - ti už jsou nahoře :o) Po filmovém festivalu Roman Pavlík vyhlásil výsledky soutěže MORAVSKÝ KAMEŇ a rozdal spoustu cen, no nicméně například uzené se asi nikomu domů odvest nepovedlo. Kdo nedostal nic za Kameň dostal vzápětí příležitost v tombole. Pak už následovala volná bujará zábava :o)

Fotogalerii s popisky naleznete zde->

Další info u sousedů: Proksíkovo | CAFovoMechový kalendář

Mechový kalendář - vyprodáno!


18. prosince 2008 - aktualizováno

Kalendáře jsou již rozebrány, po 49 kusech se jen zaprášilo, to sem fakt nečekal. Nechal jsem si jen poslední kousek, který dám na Falconu třeba do tomboly.

Jak vypadají můžete kouknout tady: náhled ve formátu PDFStránky svazu motorového paraglidingu

Zápis z jednání předsednictva svazu motorového paraglidingu


3. prosince 2008

Na stránkách svazu naleznete zápis s včerejšího jednání předsednictva svazu motorového paralgidingu. Mimo jiné tam naleznete "Jmenný seznam širší reprezentace na rok 2009", tabulku bodového hodnocení za rok 2008 a zprávu Jiřky Koudely ze jednání CIMA.

Zápis naleznete zde->Burkina Faso

LAST MINUTE - Burkina Faso


2. prosince 2008

Láká vás západní Afrika, toužíte po dobrodružství? Mám tu pro vás jeden tip na výLET. V druhé polovině ledna chystá Jirka CHORCHE Šrámek výpravu do lokality Burkina Faso. Poletí se na tři týdny, v plánu je hlavně létání na motorových padácích, o podrobnější info volejte přímo Jirkovi na tel.: +420 777 803 093 - omezený počet míst!!!


Mechový kalendář

Mít křídla - amatérský filmový festival s leteckou tematikou


23. listopadu 2008

Zadek hlásí:
Jak je již mnoho let známo, Spolek přátel vzduchoplavby je skupina nyní již mužů, kteří však již od dětských let otáčeli obličeje vzhůru k nebesům*. Hned poté, co jim to okolnosti umožnili (přestali nosit pleny, dostali občanský průkaz, první výplatu atd.), začali naplňovat svůj sen a vydali se vstříc bělostným oblakům. Od země se snažili odpoutat a ve vzduchu pobývat rozličnými způsoby – přes parašutismus, rogalo, horkovzdušný balón a padákové křídlo až k motorovému paraglidingu. Veškeré své letecké snažení se od prvopočátků snažili dokumentovat. Zejména Pard Šilar coby režisér a scénárista  Jíra Kristek coby „vzdušný“ kameraman nejdříve pomocí VHS kamery, později pomocí digitální techniky s využitím počítačového střihu – tam se do věci vložil i Zadek Strasmeier – byli ve filmování převelice aktivní. Díky snažení jejich i zbytku SPV je v našich archivech mnoho výtvorů včetně celovečerního filmu, muzikálu, několika filmových ročenek, videoklipů apod. K jejich prezentaci slouží krom jiného i námi pořádaný Slet Chroustů, který se již dlouhá léta koná v létě na polním letišti Červený Potok, letos např. i formou letního kina pod širým nebem.
Protože letecké filmy velmi rádi i sledujeme, rozhodli jsme se porovnat naše dílka se snažením jiných amatérských filmařů a uspořádat festival filmů s leteckou tematikou. Nehodláme dělat konkurenci ani kopírovat akci prostějovských kamarádů a jiných, náš festival by měla být akce s tematicky širším záběrem a hlavně v prostředí klasického kinosálu.

Pozvánku na akci naleznete v Mechovém kalendáři ->První sníh v Rosicích

Mechové  N E W S


22. listopadu 2008

Poslušně hlásím že už i u nás na jihu napadlo to bílé svinstvo :o) Loni jsem podobnou zprávu publikoval 19. října. Ale pořád lepší než to bláto, škoda jen že k tomu pustili i ten vítr...


Mistrovství Slovenské republiky v motorovém paraglidingu 2008

50 startů a 50 pasažérů za 1 hodinu


21. listopadu 2008

Starty jsou pro začínajícího pilota paraglidingu asi tou nejobtížnější částí letu. Dostat padák nad hlavu vyžaduje velkou dávku citu a zručnosti. Ani zkušenému pilotovi se to vždy nepovede napoprvé a občas si musí start zopakovat. A když pilot nemá svůj den, do vzduchu se dostane až na 3. nebo 4. pokus…

Bezva čtení od Miloše Václava naleznete zde ->Kvalifikacní závod pro WAG 2009 - posunutí termínu !!!


20. listopadu 2008

Jirka Koudela hlásí:

Vzhledem k velmi nepříznivé větrné předpovědi odkládám plánovanou soutěž v Roudnici nad Labem o jeden týden!!!

Tento víkend proběhne kvalifikační závod pro účast na světových leteckých hrách WAG 2009. Upozorňuji, že jde o závod pouze pro jednomístné krosny a pro piloty, kteří už někdy létali minimálně slalom. Na místě nebude možnost se něco učit a hlavně kvůli velkému prostoru, který vytyčením disciplín na letišti zabereme, nebude možné žádné volné létání.

Místo: letište Roudnice nad Labem | 50°24'25.89"N 14°14'4.88"E
Kategorie: PF1
Datum: 29. 11. – 30. 11. 2009
Registrace: 29. 11. 8.00 – 10.00 hod. na místě
Startovné: 1500 Kč
Spojení: Jiří Koudela | +420 724 707 698 | j.koudela@atlas.cz

Dokumenty ke stažení Qualification for WAG 2009 | FAI Sporting CodeMistrovství Slovenské republiky v motorovém paraglidingu 2008

Mistrovství Slovenské republiky
v motorovém paraglidingu 2008


23. října 2008

Trio Tomáš Klaper, Luboš Závorka a Gabriel Toman se vypravilo k našim východním sousedům zazávodit si na slovenské mistrovství v motorovém paraglidingu. A nevedli si tam vůbec špatně!

Díky Lubošovi Závorkovi, který to krásně sepsal si o tom můžete počíst zde ->KATANA a KOMAKA

Fotbalové utkání Komaka : Katana / 1 : 2


27. října 2008

U této fotky jsem psal komentář "0,2 sec. před tím než jsem dostal balonem do objektivu :o)" - a jak to bylo doopravdy můžete skouknout na povedeném videu, co pověsili Spurní na YouTube ->


Simulátor paraglidingu


26. října 2008

Na serveru Navigovat.cz se objevila informace o dalším možném využití aplikace Google Earth. Jako test jsem absolvoval můj legendární slet ze Skalky rovnou k občerstvení u střediska Horizont, jen mám pocit, že když jsem to letěl live na padáku, tak jsem to zvládl rychleji, a to jsem narozdíl od simulace nešlapal do speedu a netočil spirálu :o)

Další zajímavostí kam můžete kouknout, když už je venku tak hnusně, je náhled na celosvětový traffic ->Otevřený dopis všem pilotům motorových padáků

Otevřený dopis všem pilotům motorových padáků


23. října 2008

Jarek Sura mě poprosil o zveřejnění následujícího textu a já tak rád činním, doufám že se alespoň někdo chytí za nos a přestane lítat jak kokot...

Celý Jarkův dopis naleznete zde->Valná hromada svazu motorového paraglidingu


22. října 2008

Konečně jsem obsal ty svoje zápisky s deníčku, hlavně v tom nehledejte zápis s valné hromady, ten snad bude jinde, tohle je jen můj lehký pohled na věc.

Reportáž s pár fotkama naleznete zde->Mlčoch na horách


13. října 2008

Radek Vondra alias Mlčoch si udělal v neděli krásný výLET na motorovém padáku do Krkonoš, a protože je to kabrňák, nadělal krásný fotky nejen nad hřebeny našich velehor a doplnil je textem.

Text i letecké fotky nalezne zde ->Mechový kalendář Mechové  N E W S II
9. října 2008

Opravil jsem nefungující popisky ve fotogalerii s akce plné rekordů na letišti Jihlava, v kalendáři jsem doplnil souřadnice místa konnání valné hromady svazu motorového paraglidingu a celkem úspěšně se nám plní Mechový vizitkář, už tam máme 33 pilotů, tak neváhejte a přidejte se!!!


Mechový kalendář Mechové  N E W S
6. října 2008

V Mechovém kalendáři se objevila již tradiční předvánoční akce na letišti Prostějov - tož si to poznamenejte!
Jak to tam vypadalo loni si můžete připomenout zde->

Podrobnější info tradičně v Mechovém kalendářiVíkend rekordů na letišti Jihlava Henčov
28. září 2008

Jihlavské letiště opět nezklamalo, počasí luxusní, zázemí perfektní, aeroklubácí na pohodu - na letiště se vlezli parašutisté, motorový paraglidisté, plachtaři, velká i malá letadla a dokonce i jedno proudové letadlo :o)
V sobotu se úspěšně odletěla rekordní štafeta - povedlo se nalétet 359 km, o další rekord se postaral Miloš Václav, který za necelou hodinu na své dvoumístné padákové tříkolce svezl 50 pasažérů a v neděli ráno proběhl pokus o překonání předloňského rekordu v počtu současně startujících motorových padáků - což se bohužel nepovedlo. Ale i přes tento drobný neúspěch to byl velmi vydařený víkend! Kompletní článek s rozsáhlou fotogalerií naleznete zde->


Mechový vizitkář
26. září 2008

Po Mechovém kalendáři přicházím s další novinkou, která by měla sloužit hlavně vám - čtenářům Mechovek - a tou je Mechový vizitkář. Přiznejme si na rovinu, nikdo nemládneme a  zdaleka nejsem sám kdo má občas problém si k  určitému obličeji přiřadit to správné jméno. Je na každém z  vás kolik informací o  sobě prozradíte, minimem je fotka a  přezdívka, ale určitě se hodí kontakt, adresa, www stránky, používaná technika, oblíbená značka nápoje, atd. Prozatím to budu řadit abecedně, ale časem přibude i možnost vyhledávání a  třídění - ale to asi až po přechodu Mechovek na nový systém. Tak kdo máte zájem o  zařazení neváhejte a  pište na mail->

A jak pravil Roman: "Kdo není ve vizitkáři, jako by nebyl"Mechový kalendář Staňte se rekordmany v motorovém paraglidingu

JIŽ TENTO VÍKEND!!!

25. září 2008

Po předloňském úspěšném pokusu o rekord v počtu současně startujících motorových padáků tu máme další rekordovou akci. Bude to opět na prověřeném letišti Jihlava Henčov a hlavní organizátor je opět Zdenál Andrlík. Informace budou průběžně upřesňovány, takže sledujte Mechovky!
Jak to probíhalo minule můžete kouknout zde->

Podrobnější info tradičně v Mechovém kalendářiValné hromady jsou tady!!!
18. září 2008

Na zasedání Rady LAA ČR dne 9. září 2008 byly předsednictvy jednotlivých svazů LAA ČR oznámeny následující termíny a místa zasedání Valných hromad:

Svaz motorového paraglidingu
18. 10. 2008 - Jihlava - Kulturní dům, začátek v 10.00 hod.

Svaz ultralehkého létání
1. 11. 2008 - Letiště Jihlava, začátek v 10.00 hod.

Svaz paraglidingu
1. 11. 2008 - Štoky - kulturní dům, začátek v 10.00 hod.

Svaz závěsného létání
8. 11. 2008 - Raná - sál Ponorky, začátek v 17.00 hod.

Pokud máte zájem spolupodílet se na dění v následujícím roce, nebo třeba jen mít možnost slyšet informace z první ruky, dostavte se.

Kde je kulturák v Jihlavě zjistím a doplním.Výzva pre všetkých dobrovoľníkov!!!
17. září 2008

Milí piloti (nožičkári, kolečkári, krosnári i kombajnisti) a všetci priaznivci motorového handrového letectva!
Rozhodol som sa pripojiť k rekordnému lietaniu v Jihlave 27.-28. 9. 2008 (náhradný termín 4.-5.10.2008) a dúfam, že s Vašou pomocou vytvoríme ešte jeden rekord:
Pokúsim sa v čo najkratšom čase 50krát odštartovať na mojej 2-miestnej trojkolke HORNET 503, urobiť zatáčku o 360° (= t.j. zaletieť veľmi veľmi malý okruh) a samozrejme 50krát mäkko pristáť do vymedzeného priestoru. Hlavnou podmienkou nového štartu je výmena pasažiera vždy po každom pristátí. S rozťahovaním padáku mi budú pomáhať pomocníci. Jedna osoba može letieť ako pasažier viackrát, ale vždy na striedačku s inou osobou-pasažierom. Podľa odhadov a zložitých výpočtov by sme 50 štartov mohli stihnúť za menej ako dve hodiny, možno aj pod 1hod 40min, čo sú asi 2 min na jeden vzlet. Všetko sa bude zaznamenávať na kameru. Uvidíme, ako sa nám bude dariť a aký bude výsledný čas!

A teraz výzva pre všetkých dobrovoľníkov - príďte sa zúčastnit rekordu ako pasažieri, jediné, čo k tomu potrebujete, je vlastná prilba a trochu odvahy! Maximálna hmotnosť pasažiera je obmedzená na 140kg, lebo takýto výraznejší jedinci sa už do priestoru zadnej sedačky napasovávajú len s veľkými problémami :o)

Teším sa na Vás v Jihlave!

Miloš VÁCLAVVojenské cvičení QUO VADIS
16. září 2008

Od 17. do 18. září 2008 se budou cvičit vojáci - cvičení se vznešeně jmenuje QUO VADIS. Létat se bude dopoledne a navíc to počasí co je za oknem nic moc (velice slušně řečeno), ale kdyby náhodou něco tak raději koukněte do NOTAMu a na mapu.


Nejmladší pilot motorového padáku v ČR
15. září 2008

Pobíhám si takhle po letišti v Chabeřicích, snažím se fotit soutěž v přesnosti přistání, a v mezičase fotím piloty startující na druhé půlce plochy, když tu mě do hledáčku fotoaparátu kouká známá tvář kluka. Ano, je to ten kluk co pobíhal vždycky kolem táty, rovnal mu padák, nosil helmu, ale teď má na zádech krosnu a chystá se startovat. Přemýšlím kolik mu vlastně je a o chvíli později se dozvídám že krásných šestnáct let, čímž splnil jednu s podmínek pro vydání pilotního průkazu a mohl se tak stát nejmladším pilotem motorového padáku pod LAA ČR.Odcizená PPG výbava
3. září 2008

V minulém týdnu došlo k odcizení výbavy pro motorový paragliding:
Krosna červeno-černá, rám spin, karburátor valbro, TTS - půltrabant, vrtule Wolner, i se záložákem Spin.
Vrchlík: červený Gradient Orion 26 - výrobní číslo: G07262108390, datum výroby 08/2001, vyvázaný na motor.

Jakoukoliv informaci, která by mohla vést k nalezení výbavy, zašlete na e-mail: miki64@seznam.cz nebo redakce@laacr.cz.
                  Děkujeme!Pomozte při hledání odcizené paraglidingové výbavy
2. září 2008

Dne 30. 8. 2008 byla na kopci Zvičina na severním startu ODCIZENA kompletní závodní paraglidingová výbava Petře Slívové. V černo-žlutém MAC batohu s logem Yellow Pointu byl padákový kluzák Magus 5 šedé barvy s oranžovou náběžkou, sedačka Voody Walley X Rated - s lehce potrhaným fusakem na nohy z vrchní strany, záložák SKY, GPS Garmin 76 map S a novější Garmin stejný jako 76 s barevným displejem, vario Brauninger IQ competition a dvě vysílačky Kenwood. Zároveň byla v batohu peněženka s doklady na jméno Petra Slívová a mobil Nokia.

Pokud byste se o uvedených věcech někde doslechli, prosím kontaktujte majitelku e-mailem na petra@termika.cz nebo tel.: 777170070. Za informace vedoucí k nalezení odcizených věcí je nabídnuta finanční odměna!Odkaz do fotogalerie Vejda víkend - fotogalerie
31. srpna 2008

Letos nevyrážíme s různých důvodů na žádnou expedici a tak jsme alespoň vyrazili na víkend provětrat naši expediční Pragu V3S do bývalého vojenského prostoru Ralsko. A aby to bylo zajímavější, tak jsme si každý vzali svoje děti - (jen Machajdi švindlovali - Tomík vzal jen jedno a Honzík ani to ne... :o)
Fotogalerie je spíše pro účastníky zájezdu a rodinné příslušníky zde->


Mechový kalendář 4. kolo Ligy o pohár vodníka Kebuleho
29. srpna 2008

Máme tu pozvánečku na další akci, závody Dračích lodí spojené se čtvrtým kolem ligy motorového paraglidingu. Bohužel se stejným termínem jako je slet na Šumavě, tak a teď si vyberte :o(

Podrobnější info tradičně v Mechovém kalendářiMechový kalendář Pozvánka na Majstrovstvá Slovenska v PMG
18. srpna 2008

Tak se nám to na ten víkend začíná nějak hromadit. Miloš Václav, známý pilot air chopperu, poslal pozvánku na závody na slovensku.

Podrobnější info tradičně v Mechovém kalendářiPozvánka do Prostějova Pozvánka do Prostějova
15. srpna 2008

Poslala Pavlínka pozvánku do Stichovic. Je to prověřená destinace a tak není co dodat.

Podrobnější info tradičně v Mechovém kalendářiOdkaz do fotogalerie Fotky od Mirka
15. srpna 2008

Přiznám se, trochu jsem na Mirka pozapoměl, poslal mě pár hezkých fotek s Potoka a já mu je do galerie dal až teď. Jde o kvalitu a ne o kvantitu, a tak to má být! Tož děkujeme.


Slet motorových padáků - camp RADARKA Koněšín
14. srpna 2008

O víkendu úspěšně proběhl slet motorových padáků na bývalé radarové základně Radarka. Jak se celá akce vydařila můžete posoudit v krátké reportáži a s 200 kousků přiložených fotek. Račte prosím třeba tudy->


Pytlák Slet na šumavě aneb na pytlácké stezce
12. srpna 2008

Tak tu máme další pozvánku na slet do nové destinace. Radek byl při odesílání mailu asi už jednou polovinou na dovolené, alespoň já mám pocit že textu občas ne zcela rozumím, ale po jeho návratu to doladíme. Termín je snad jasný, tak si to poznačte do kalendáře.

Podrobnější info tradičně v Mechovém kalendářiFotosoutěž časopisu Pilot
5. srpna 2008

Od 1. srpna 2008 startuje na adrese http://fotosoutez.laacr.cz fotosoutěž časopisu Pilot LAA ČR. Můžete vyhrát zajímavé ceny, vítězové si rozdělí ceny v souhrnné hodnotě 30.000 Kč, navíc lze o fotografiích živě diskutovat, čímž máte možnost se něčemu přiučit, nebo naopak kolegům poradit... Další podrobné informace naleznete na stránkách soutěže.


Mechové NEWS Mechové   N E W S
11. srpna 2008

O víkendu proběhl prvoslet motorových padáků nedaleko Dalešické přehrady, v areálu Radarka. Akce se vydařila a v neděli ráno dokonce došlo i na létání. Na reportáži se intenzivně pracuje.

V polském městě Lomža skončilo v sobotu mistrovství Evropy v motorovém paraglidingu, našim se nedařilo špatně, hlavně v tříkolkách a teamech, výsledky naleznete zde (prozatím je to nějaké pomýlené, některé odkazy směřují na špatná PDFka, ale třeba to někdo opraví)
Dovolím si jen malou poznámku. Já jsem se naposledy jako reportér účastnil mistrovství republiky v Toužimi, tehdy jsem se dočkal hodnocení, ze strany předsedy svazu F. Salavy, že to byla slabota. Snažil jsem se o kvalitní fotky, komentář, a aby se čtenář dozvěděl po každém dnu aktuální pořadí a jak se komu dařilo. Možná jsem to doopravdy dělal špatně a jsem jen ješitný moravák, proto raději hodnocení současného stylu prezentace nechám na každém z vás (pokud mě váš názor napíšete třeba na mail, poučím se). Pro porovnání můžete kouknout i na moji reportáž z ME v motorovém paraglidingu s Portugalska 2004.Slet chroustů - Červený POTOK 2008
2. srpna 2008

Již tradiční slet motorových padáků pod taktovkou SPV opět nezklamal. Bouřka co brala stany, voda, bláto, slunce, vítr, oheň - jen ty slibované kroupy nám sežrali Poláci a nic neposlali. Sobota ráno a večer letovo, neděle taky. Účast veliká, materiální škody malé, zranění 0 - tož dobré to bylo.

Nechápu jen, proč je pro někoho problém si zakoupit samolepku v ceně tří litrů benzínu a ocenit tak směšnou částkou práci všech těch co se na přípravě sletu podíleli. Odhadem 400 lidí, často celé rodinky, a v sobotu pozdě v noci bylo prodáno 30 ks samolepek - v neděli se ještě dalších třicet prodalo (našli se tací co dali dobrovolně 200,-), ale přesto je to OSTUDA! Zkuste si někdy ten svůj karavan zatáhnout někam do kempu... zaplatíte nejen za sebe, ženu, děti, ale i psa, auto, hajzlíky, kino...

V současně době nemám nějak chuť nic dál psát, navíc už to za mě udělali jiní, namátkou bych jmenoval Proksíka, Berku, fotky u Standy a Glaida, video a fotky najdete samozřejmě u FIAMa

Takže dávám jen fotky - fotogalerie zde->Fotogalerie motorový paragliding Návštěva na výcvikové základně poblíž Brna
29. července 2008

Nedávno, bude to asi měsíc, jsem vám sliboval nějaký fotky motorových padáků, které vznikly během testování čerstvě zakoupeného Canonu. Tak už je konečně naleznete ve fotogalerii.

Do fotogalerie tudy ->S Dynamicem k polárnímu kruhu
22. července 2008

Konečně jsem dokončil reportáž s našeho výLETu po Skandinávii. Trvalo to dlouho, ale na druhou stranu jsem vytvořil novou fotogalerii, ve které máte možnost si u každé fotky jedním kliknutím zobrazit mapu s polohou kde byla fotka pořízena. Ani se mě nechce věřit že už je to měsíc co jsme se vrátili, já mám pocit že uběhl sotva týden.

Koncem června se mě nabídla příležitost obsadit druhé sedadlo v letadle WT9 Dynamic, kterým měl kamarád Martin namířeno do Skandinávie. Musel jsem obětovat slet motorových padáků Chocni, musel jsem trochu přeorganizovat pracovní povinnosti, ale za ten zážitek to rozhodně stálo. Strávili jsme 17,5 hodiny ve vzduchu a uletěli jsme 3499 km - slušný výkon na ultralighta. Počasí ve Finsku nám bohužel příliš nepřálo a tak jsem se až za polární kruh nedostali, ale třeba se to povede někdy příště.

Kompletní reportáž naleznete zde ->Výcviková a rekreační základna Radarka Slet motorových padáků u Dalešické přehrady
p o z v á n k a
16. července 2008

A máme tu další pozvánku na slet. Tentokrát se jedná o prvoslet a to ve velice zajímavé lokalitě - na bývalé radarové základně, mezi Dalešickou přehradou a vojenskou leteckou základnou Náměšť. Pro mne je to skoro za humny, ale určitě se vyplatí přijet i z větší dálky, neb možnost létat v těchto prostorách opravdu není každý den.

Info včetně mapy naleznete Mechovém kalendáři ->Skončilo mistrovství ČR v motorovém paraglidingu
13. července 2008

Na letišti ve Stichovicích v pátek skončilo letošní mistrovství České republiky v motorovém paraglidingu. Na bedně se ve všech kategoriích objevilo několik nových tváří, a povedlo se tak snad trochu zahýbat zahnívajícími stojatými vodami. Bohužel vám nenabídnu nic víc než suchou tabulku s čísly, o reportáž a fotky nebyl zájem...
Hned po závodech byla vybrána i reprezentace ma ME které letos proběhne v Polsku. Obsazeny budou všechny kategorie, dvoumístné tříkolky dokonce třemi posádkami!
Výsledky MČR v MPG | Nominace reprezentace MPG na ME Polsko


SPV - slet motorových padáků na Červeném potoce Slet chroustů
8. července 2008

Už se to blíží, už je to za dveřmi, už to má i plakát...
Kompletní informace jako vždy v Mechovém kalendáři ->Vyjasňuje se... Mistrovství ČR v motorovém paraglidingu 2008
2. července 2008

Do začátku mistrovství republiky v motorovém paraglidingu je ještě spousta času - celé tři dny - přesto už se objevují první zpřesňující informace.
Vše co je k mání naleznete v Mechovém kalendáři ->


Západovka Mechové NEWS
1. července 2008

V rámci testování nového fotoaparátu se dnes povedlo nafotit pár povedených fotek. Jen co já to všechno zapracuji, hodím určitě něco do fotogalerie...


S Dynamicem k polárnímu kruhu - už jsme doma!!!
25. června 2008

Původně jsem měl na víkend namířeno na slet motorových padáků, ale pak přišla nečekaná nabídka, vyrazit letadlem směrem k severnímu pólu - do Finska. Přeorganizoval jsem co se dalo, co se nedalo jsem zrušil a v neděli brzo ráno vyrážíme z mezinárodního letiště Brno Tuřany na sever. Internet tam prý mají, a tak se pokusím vás průběžně informovat. Tož držte palce ať nám to vyjde!

Informace se budou průběžně objevovat zde->Shora.cz Kakadu se překrásně vybarvil
6. června 2008

Už když mě v únoru kamarád pilot Libor Kakadu Jenka posílal náhled kalendáře, na kterém se podílel, říkal jsem si slušná práce. Ale teď, když dal do kopy překrásnou internetovou prezentaci leteckých snímků, říkám klobouk dolů PANE FOTOGRAF!

Koukněte sami zde->Mechové NEWS
4. června 2008

Dneska konečně zbyla chvilka něco pokutit a tak jsem doplnil dle dávných slibů fotogalerie. V Letadlech nejdete 25 nových kousků s Kroměříže, vznikla nová sekce Balony, jsou tam fotky ze startu balonů z brněnského výstaviště, a hlavně fotky s prvního hromadného nočního letu horkovzdušných balonů, který absolvovala a nafotila kamarádka Markéta. No a nakonec jsem přihodil i pár fotek do galerie Zuzle - jsou to taky fotky z výstaviště. Nějak nám holka povyrostla a už se zlobila že je tam pořád jen v zavinovačce.... :o)

Jo a pokud máte pocit že z Mechovek zmizela jedna pozvánka, tak ten pocit je správný. Důvod zmizení je nejasný, ale nebojte, akce stejně bude... pokud někdo neví vocogou tak info na mail ->Paramotor XContest 2008 Paramotors XContest
27. května 2008

Charlie Vejchodský hlásí:
Vážení příznivci motorového paraglidingu. Jak již bylo avizováno v časopise Pilot, svaz MPG si pro Vás připravil zajímavou soutěžní lahůdku. Jedná se o přeletovou soutěž pro motorové paraglidisty v daném časovém intervalu. K účasti Vám stačí vhodná GPS, chuť létat a mít radost z létání přeletů.
 • Stránky českého národního Paramotor XContestu naleznete na adrese: http://paramotors.xcontest.org/cesko/. Celosvětová verze má adresu http://paramotors.xcontest.org/world/. V případě přihlašování letu do české národní soutěže budou lety automaticky přihlášeny i do celosvětového Paramotors World XContest.
 • Nezáleží jaký padák a krosnu používáte, ani nikdo nekontroluje kolik máte paliva.
 • Ročník 2008 je tzv. nultým ročníkem, který by měl otestovat životaschopnost projektu a vyladit jeho nedostatky.
 • Soutěž začíná 1. 5. 2008 a končí 30. 9. 2008 s tím, že ihned od 1.10.2008 začíná další ročník.
 • Účast v nultém ročníku Paramotor XContest je pro všechny účastníky zdarma.


 • Mechové NEWS
  25. května 2008

  Do článku s Chabeřic jsem doplnit popisky fotek (Romane snad už budeš spokojen), jsou taky opraveny a doplněny průběžné výsledky Motorové ligy a odkaz na video.
  V Mechovém kalendáři je termín a místo letošního MČR v motorovém paraglidingu.
  Ve foťáku mám pár fotek s včerejšího hromadného startu horkovzdušných balonů v Brně, ale to bude muset ještě chvíli počkat než se dostanu ke zpracování...


  Slet motorových padáků Chabeřice 2008 + liga
  22. května 2008

  Tak nakonec to s tím počasím nebylo tak hrozné. Létalo se v pátek, létalo se v sobotu dopoledne a jedna disciplína se odletěla i sobotu večer. Teprve neděle nás probudila vytrvalým deštěm. Já jsem dorazil bohužel do Chabeřic až v sobotu po poledni a tak děkuju Gripenovi za fotodokumentaci pátečního večera a sobotního dopoledne. Jeho vydařené snímky naleznete přímo ve fotogalerii ->

  Moje fotky a trochu textu včetně výsledků závodů zde->  Slet motorových padáků v Hanáckých Aténách
  aneb motorová liga v Kroměříži

  16. května 2008

  Tak máme tu Kroměříž za sebou. Hezké to bylo, jen toho větru nemuselo být toliko. Ale večer se vyselo u letiště, a ráno se létalo i na výlety no a hlavně se závodilo. Nafotil jsem spoustu fotek a celkem ujdou, tak potěšte své oko.

  Fotoreportáž rozdělená do tří dnů je zde->  Horkovzdušné balony nad hradem Veveří První jarní výLET
  30. dubna 2008

  Nedělní počasí nás vylákalo do luftu snad všechny. U nás jsme se na louce slezli čtyři a dalo to skoro dvě hodinky do letových deníčků. Ve vzduchu už je teploučko, všechno to krásně voní a kvete, je zase na co koukat... a tak to má být, tak je to správné!

  Padesát fotek a trocha textu zde->  1,5 kolo České ligy v motorovém paraglidingu 1,5 kolo České ligy v motorovém paraglidingu
  25. dubna 2008

  Luborson hlásí:
  Byli jsme přesvědčeni okolím, aby jsme udělali závod motorové ligy na našem sletu, je to úplně na poslední chvíli ale zkusíme to, takže v termínu 9-11. 5. 2008 bude 1,5 kolo motorové ligy, jelikož druhé kolo je v Chabeřicích a první bylo v Prostějově, tak nám logicky vychází 1,5 kolo, což se nám do krámu s mínus prvním ročníkem sletu hodí.. :-)

  Další info v Mechovém kalendáři->  22. základna letectva Náměšť nad Oslavou pořádá den otevřených dveří 22. základna letectva Náměšť nad Oslavou
  pořádá den otevřených dveří

  23. dubna 2008

  V rámci cvičení Flying Rhino proběhne na letecké základně 1. května 2008 den otevřených dveří. Na statické ukázce můžete vzhlédnout zahraniční leteckou techniku např. Tornádo, Hawk, Lynx, leteckou techniku Armády ČR a SR. Akrobatickou - AIR SHOW předvedou letečtí modeláři z Modelářského klubu při AVZO TSČ 170054 Třebíč Borovina a jejich hosté se svými obřími modely letounů ČR i ze zahraničí. Předvedou stroje Cap 232 D, Mis Morava, Mig 15, Mig 3, Jak 1, Katana, Raptor, PM2, Pipper, Cesna, Agresor, Velox , Z 400, Spitfire 9, Čmelák, HS 162, Extra Turboprop, Aeromachi, Ultimate 300, Santorin, PM Sokol, Phantom, SU 26, Mustang, Jak 12 Chelenger.

  Kompletní info naleznete na stránkách letiště www.lznamest.army.cz/  2. kolo České ligy v motorovém paraglidingu 2. kolo České ligy v motorovém paraglidingu
  22. dubna 2008

  Čerstvé info dnes dorazilo mailem od Michala Křivánka. Součástí květnového sletu na letišti v Chabeřicích bude i druhé kolo motoligy.

  Další info v Mechovém kalendáři->  O pohár krále Ječmínka - výsledky O pohár krále Ječmínka
  I. kolo ligy motorového paraglidingu - výsledky

  14. dubna 2008

  Osobně jsem se bohužel s pracovně-organizačních důvodů nemohl zúčastnit a tak vám jen zprostředkovávám oficiální výsledky co jsem dostal od Pavly, čímž ji děkuji.
  Kompletní výsledky ve formátu PDF naleznete zde->


  FLYING RHINO 2008 FLYING RHINO 2008
  Dočasně omezené prostory pro vojenské letecké cvičení 14.-30. 4. 2008

  6. dubna 2007

  POZOR, POZOR!!!! Již tradiční vojenské cvičení je tu. Letos bude nosorožec poletovat hlavně u nás na moravě a v jižních čechách. Věnujte tomu prosím patřičnou pozornost, budou fakt létat hodně a létají fakt nízko!

  PDFko AIPu naleznete zde->
  Mapa omezených prostorů pro Garmin GPS jsou ke stažení zde-> (díky Matlas)
  Sledujte i NOTAM zde->  Neváhej a leť Neváhej a leť!!! 2008
  3. dubna 2008

  Přes zprvu rozpačitý začátek nakonec velmi vydařená akce. Večer se polétalo na náhradní ploše v Bořitově, večer se popařilo na ZZ TOPáky a v neděli si ranní ptáčata opět polétala. Kdo neváhal letěl!
  Fotoreportáž naleznete zde ->

  Doplněny popisky které se při aktualizaci někam vytratily...  O pohár krále Ječmínka O pohár krále Ječmínka
  I. kolo ligy motorového paraglidingu

  2. dubna 2008

  Vzhledem k předpovědi počasí se posunuje termín závodů v Prostějově na 11.-13. 4. 2008 - to jest na druhý záložní termín!!! Pozvánku naleznete v Mechovém kalendáři->


  Karel BOLECH + 27. 3. 2008 Poslední rozloučení s kamarádem
  31. března 2008

  Lidí jako byl Karel znám bohužel málo, hodně málo. Byl ozdobou každého sletu, nikdy nepokazil žádnou srandu a vždy byl připraven pro ostatní udělat vše co mohl, a bylo toho hodně. Měl jsem ho rád a bude nám všem chybět. Poslední rozloučení s Karlem Bolechem proběhne v pátek 4. dubna 2008 v 11:00 v obřadní síní na hřbitově v Čáslavi.


  Neváhej a leť Neváhej a leť!!! - pozvánka
  25. března 2008

  Již tento víkend se konná další akce na legendární Býkovické mezi - pořádá Letecká škola Jožky Káčera.
  Jako pozvánku na tuto akci jsem obdržel DVD - "Tak neváhej a leť“ z kurzů 2004-2006 a překvapilo hned několikrát. Poprvé rychlostí s jakou se mu pošta věnuje - v 17:00 mě Jožka volal jakou že to mám adresu a druhý den mě v 7:30 vzbudila pošťačka s balíčkem! (vzdálenost pošta Planá - pošta Rosice 275 km vzduchem). Heslo pošty "Dnes podáte, zítra dodáme" jsem doposud považoval za vtip :o) Druhým překvapením (i když to se dalo čekat) je vlastní DVD. Výborný scénář, báječně sestříhané, precizní kamera a herecké obsazení by mohl závidět i Hollywood. Na víkendové akci proběhne křest již druhého pokračovaní (2007 - prý výborný ročník) a tak mohu jen doporučit! DVD lze objednat přes internet, ale nejlepší když si pro něj přijedete přímo na křest.
  Pozvánku naleznete v Mechovém kalendáři->


  Safety Camp Baldovec 08 Safety Camp Baldovec 08 - reportáž
  19. března 2008

  Tak máme za sebou další vydařenou akci! Účast byla hojná, počasí výborné, přes den se házeli záložky o stošest, večer pak došlo i na létání. Baldovec poskytl perfektní zázemí. Za normálních okolností bych minimálně polovinu fotek smazal, ale vzhledem k tomu že mají informační charakter a zachycují několi fází otevírání záložáku jsem je nechal a je jich tudíž o něco víc.
  155 fotek a něco textu naleznete zde->


  Letecké skotačení na Blatné 2008 Letecké skotačení na Blatné 2008
  14. března 2008

  Jirka Chorche Šrámek opět nezklamal, zajistil letové počasí na všechny tři dny, hospodskej a jeho team se taky snažil, spousta bezva kamarádů, no tož dobré to bylo. Spoustu fotek a trochu toho nutného textu naleznete zde->


  "Neváhej a leť " opět v Býkovicích!!!
  22. února 2008

  Kdo byl loni ví vo co gou, kdo nebyl ať neváhá a letí tam taky. Jožka a Kamila = záruka kvality a ZZ TOP berte jako bonus!
  Vše co potřebujete naleznete v Mechovém kalendáři ->


  Školení pilotů SLZ LAA ČR spuštěno!
  21. února 2008

  LAA hlásí:
  Váženi piloti a přátelé létání,
  ode dneška máte na adrese http://skoleni.laacr.cz možnost absolvovat přímo od klávesnice vašeho počítače školení ve smyslu Bezpečnostního opatření č. 1/2008 Odboru civilního letectví Ministerstva dopravy. Toto školení musí do konce května 2008 absolvovat všichni piloti SLZ. Kromě e-learningu je také možné toto školení absolvovat samostudiem materialů otištěných v Pilotu 2/2008 nebo místním školením vedeným pověřeným školitelem.
  Veříme, že vás snaha LAA o co nejjednodušší přístup ke školeni potěší.
  Vaše LAA ČR

  Celé je to moc hezky udělané, někdo si dal fakt záležet - tož děkujeme!  Mínus první ročník sletu v Hanáckých Aténách - pozvánka
  20. února 2008

  A máme tu nahlášenou další akci! Kluci s Kroměříže nahlásili termín již druhého ročíku sletu v Hanáckých Aténách. Loňská výborně připravená akce byla bohužel poznamenána nepřízní počasí a tak doufejme že to letos vyjde!
  Vše co potřebujete naleznete v Mechovém kalendáři ->


  19. února 2008

  Tak se to začíná pomalu rozbíhat. Po prvních, spíše symbolických, výkonech se v tabulce začínají objevovat lety hodnocené čtyřmístnými čísly. Další vyčerpávající informace naleznete přímo u zdroje www.roman.proksik.cz


  Safety Camp Baldovec 08 Safety Camp Baldovec 08
  15. února 2008

  Letecký klub Trpín společně s Centrem volného času Baldovec pořádají jarní otvírání a přebalování záchranných padáků. Akce je určena pro všechny lítače i nelítače, kteří si chtějí ověřit rychlost svých rukou při otevírání záložního padáku a následně funkčnost celého systému. Hodláme k tomu využít lanové dráhy 150 metrů dlouhé. Fotečky jsou na webových stránkách Baldovce. Ti kteří nechtějí větrat záložák za letu, můžou jej pouze rozbalit a v přilehlých prostorách si jej bud nechat přebalit, nebo si je přebalit sám.
  Podrobné info v kalendáři ->


  Promovideo LK-2 Sluka Pozvánka do kina
  14. února 2008

  Na Funflým webu proběhla Premiéra nového Slukofilmu. Autor tvrdí že je to jeho prvotina, ale už ze zásady mu nevěřím a kvalita "prvosnímku" naznačuje že už to minimálně 2x nacvičoval :o) Mě film nadchl a pouštím si ho proti trudomyslnosti několikrát denně. Moje oblíbená muzika, skvělé herecké obsazení - tím myslím hlavně ženskou hlavní roli - krasavici Sluku. Koukněte buď na Youtube nebo přímo k Funflákovi


  ViDo na plochou Nové Sady První letošní krosnění - konečně...
  13. února 2008

  Už se mě tomu ani nechtělo věřit - o víkendu prý bude hezky... a ono opravdu bylo. Zuzle jsem naštěstí udal babičkám a tak jsme se mohli s kamarády sejít krátce po poledni na naší oblíbené louce. Start na jedničku, ve vzduchu se to hezky jarně vrtěto, jen ty vyhřívaný rukavice jsem neměl nechávat v autě... Tož dobré to bylo.

  Něco foteček a trocha textu zde ->  Motorová liga 2008 a další akce v kalendáři
  31. ledna 2008

  I. kolo motorové ligy v motorovém paragldingu už má svůj termín a místo konnání - letiště Prostějov Stichovice. Pořádá to Šedivák s Koribou s Frankem což je záruka kvality!
  Taky už mám termíny akcí Jirky Šrámka na letošní Blatnou a Motorovou Zabíjačku. Vše co potřebujete naleznete v Mechovém kalendáři ->


  Ohřev sání karburátoru pro krosnu NIRVANA RODEO
  29. ledna 2008

  Teploty kolem nuly, vyšší vlhkost vzduchu – právě toto jsou přesně podmínky, kdy nás může ve vzduchu potkat nepříjemný jev – zamrzání karburátoru. Motor jde zprvu nepravidelně, ztrácí výkon a nakonec se může zastavit úplně. Nic příjemného. Řešení jsem už loni viděl u kamaráda kutila, a teď je na trhu i něco pro nás méně zručné – originál KIT od výrobce. Instalace je opravdu jednoduchá, zvládl jsem to i já na první pokus a vystačil jsem ze šroubovákem a kleštěmi. Neváhejte a kontaktujte svého dodavatele.

  Původně jsem chtěl tento TIP zveřejnit až po vlastním otestování ve vzduchu, ale protože je pernamentně hnusně a na jaře by vám tato informace byla k ničemu činím tak již nyní bez fotek z luftu.  Husté mejdlo v Nymburce aneb jak dopadli křtiny, narozeniny a první sóla!
  28. ledna 2008

  Co že se to dělo o víkendu na letišti Nymburk? Byla tu uspořádáná velká taškařice ku příležitesti křtu Machbusu, Funflých narozenin, opožděné vánoční besídky, oslavila se první sóla Mladých svišťů a nekonec vystoupil i fakír Jaromír. Jo když se sejde parta fajn kamarádů, bývá veselo... A já jsem si konečně po dlouhatanánské době zalétal.

  Fotoreportáž naleznete zde ->  Výprava na severní pól Výprava na severní pól
  5. ledna 2008

  První výprava na severní pól se uskutečnila v roce 1993 a všechny ročníky byly slavné. Obzvlášť se vydařila šestá expedice na jižní točnu, spojená s návštěvou kolonií tučňáka císařského a patagonského. Organizátoři tehdy chtěli upozornit na ohrožené druhy tučňáků a připravili velkou mystifikaci. Cílem polárních výprav byla vždy Plumlovská přehrada. Částečně se jednalo o recesi, o zpestření života, či o lehké podlomení zdraví v extrémních podmínkách. Polárníci musí přespat na zamrzlé přehradě a při mírnějších zimách jim hrozí také propadnutí do vody. Nový termín expedice 11.-12. 1. 2008 - tedy již za týden!!!
  Podrobné info v kalendáři ->


  Bezpečnostní opatření Ministerstva dopravy Bezpečnostní opatření Ministerstva dopravy
  4. ledna 2008

  Do 31. května by měli všichni piloti Sportovních Létajících Zařízení, kteří chtějí letět dál než po okruhu letiště, absolvovat školení. Metodika vlastního školení je zatím v jednání mezi LAA a Ministerstvem dopravy. Z mého pohledu to dobře dopadlo, školení nikoho nezabije, a pokud to bude formou e-learningu bude to ještě lepší. Ale neserme je! :o)
  Vlastní dokument v kompletním znění zde ->

  Archiv 2007